Nätsmart online föreläsning till dig med barn på nätet

Hej alla viktiga vuxna,

Här kommer information om vår kostnadsfria digitala föreläsning NÄTSMART! ”Till alla viktiga vuxna runt om kring barn i hela Västerbotten”.

När/tid: 28/5 kl 12.00-13.00 eller 29/5 kl 18.00-19.00

Rädda Barnen, Friends och Umeåpolis bjuder in alla viktiga vuxna till digitalföreläsning om Nätsmart. I föreläsningen går vi igenom viktiga aspekter för att skapa trygghet till våra barn på nätet.  Vi behöver öka medvetenheten och kunskapen om grooming, mobbing, nätvåld, sexuellövergrepp och andra extremt kränkande handlingar som våra kan barn utsättas för på nätet. Många vårdnadshavare och viktiga vuxna vill veta mer, önskar få mer stöd och information. Därför har vi på Rädda Barnen tagit fram denna föreläsning tillsammans med Umeåpolis och Friends som är finansierad av LF Västerbotten, för att hjälpa dig som behöver stöd och kunskap i att stötta, vägleda och för att ställa lagom krav på barnen.

Det är aldrig barns ansvar att stoppa övergrepp, barn behöver modiga vuxna!

Anmälan:

Alla anmäler sig via QR kod eller länk som ni finner i affischen nedan, sista anmälningsdag är 24/5–2024.

Direktänk till anmälan:
https://forms.office.com/e/

Länk till föreläsningen skickas dagen innan till er mejladress.