Föreställning Dagboksblad

Den 21-22 september kommer åk 2-6 att få se föreställningen Dagboksblad.
Föreställningen genomförs med bidrag från Skapande skola.

Teater SOJA presenterar

Dagboksblad – anghående then forskrecklighe jakten på gossen Otto Sarkman gienom Westernorlanden anno 1721 – 1722.

Den 10-årige skeppsgossen Otto hamnar, av olika anledningar, på flykt genom Västernorrland i skuggan av de ryska härjningarna längs Norrlandskusten. Han får bland annat höra hemligheter och se hällristningar, möta hemvändande karoliner och en roddarmadam som anklagats för häxeri. Samt uppleva oväntad och varm vänskap.
Och så småningom bli lärjunge till självaste Carl von Linné! En fartfylld, spännande och rolig pjäs som på ett lekfullt sätt blandar vår tid med historisk tid och passar både barn (från 7 år) och vuxna. Pjäsen har blivit en succé och turnerar nu för tredje gången.

Medverkande: Sofia Andersson, Jan Boholm och Jens W. Nilsson.

Manus: Sofia Andersson och Jan Boholm
Regi: Marie-Thérèse Sarrazin
Scenografi/kostym och illustration: Elsie Nyman

Mer info, bilder, trailer och recension hittar ni på https://scenkonstportalen.riksteatern.se/produktion/12774 och på vår hemsida https://www.teatersoja.se/dagboksblad/